Kapryśne, wymagające, wybredne – brzmi znajomo? Te cechy naszych kocich ulubieńców trzeba brać pod uwagę przy wszelkich zakupach, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj żwirku, warto rzucić okiem na to, co mamy do wyboru.
Oczywiście, do kociej kuwety można też używać zwykłego piasku, jednak jeśli choć raz ktoś wypróbował żwirek dla kota, do piasku już nie wróci.
Dlaczego?
Najlepszy żwirek dla kota
Żwirki dla kota mają jedną, największą naszym zdaniem, przewagę nad zwykłym piaskiem. Doskonale pochłaniają brzydkie zapachy. Dzięki temu nie tylko możemy się cieszyć świeżym powietrzem w domu. Kot, wyczuwając zapach moczu w kuwecie, nie będzie chciał z niej korzystać, a co za tym idzie, poszuka sobie innego miejsca. Jeśli korzystamy ze żwirku, nie ma takiego problemu.
Lista zalet żwirków dla kota jest znacznie dłuższa, ale zanim przejdziemy do omawiania ich poszczególnych rodzajów, zastanówmy się:
Jaki żwirek dla kota wybrać i kupić?
Na sklepowych półkach znajdziemy kilka rodzajów żwirków. Najlepsze opinie użytkowników (a raczej ich właścicieli) ma żwirek silikonowy. Niezwykle wygodnym w użytkowaniu jest żwirek ekologiczny, który można wyrzucać do toalety. Żwirki bentonitowy, zeolitowy, sepiolitowy i kukurydziany dobrze się zbrylają.
Jeśli podejrzewamy, że nasz pupil może mieć problemy z pęcherzem, możemy zakupić specjalny żwirek. Zmiana jego koloru pod wpływem moczu kota potwierdzi diagnozę.
Żwirek dla kotów / Ranking
Żwirek silikonowy
Żwirek silikonowy (silikatowy) produkowany jest z krzemionki. To przezroczyste, drobne, twarde kryształki lub kulki, które pochłaniają mocz. Żwirek o najmniejszych drobinkach nazywany jest też żelem, żwirkiem krzemionkowym lub „gwiezdnym pyłem” (!). Kryształki, czy też kulki, zbrylają się.
Przy stosowaniu takiego żwirku, wystarczy usuwać tylko kał kota. Cały granulat zmienia się co miesiąc lub dwa, a informuje nas o takiej konieczności zmiana barwy z przezroczystej na żółtą. Nie wszystkie koty zaszczycą jednak taki żwirek swoją akceptacją. Zwłaszcza te, które wcześniej miały inne rodzaje żwirku. Najlepiej kupić małe opakowanie na próbę.

Żwirek drewniany
Żwirek drewniany dla kota można spotkać w formie trocin o małych lub większych drobinkach lub w formie drewnianych wałeczków (pelletu). Największą zaletą żwirku drewnianego jest fakt, że można go wyrzucać do toalety bez obawy o jej zapchanie.
Mała uwaga: nie wsypujmy do toalety od razu całej zawartości kuwety; lepiej podzielić zawartość na kilka części i za każdym razem spłukiwać wodę.
Żwirki drewniane dzielą się na:
- zbrylające i
- niezbrylające.
Zbrylające żwirki wiążą mocz, tworząc łatwe do usunięcia kulki. Żwirki niezbrylające to wspomniane wyżej wałeczki. Pod wpływem moczu rozpadają się i opadają na dno kuwety w postaci drobnych trocin.
Żwirek bentonitowy
Bentonit to skała, która charakteryzuje się dużą zdolnością absorbowania wilgoci, a także pochłaniania zapachów z otoczenia. Jest substancją zbrylającą – wiąże mocz tworząc bryłki, które z łatwością usuniemy z kuwety łopatką. W sklepach znajdziemy go w postaci bezzapachowej lub aromatyzowanej.
Żwirek bentonitowy może mieć drobne lub większe ziarenka. Żwirek o mniejszych ziarnach jest bardziej wydajny i łatwiej się zbryla, jednak przyczepia się do łapek kota. Takiego żwirku nie można wyrzucać do toalety, gdyż grozi to jej zapchaniem.
Żwirek zeolitowy
Żwirki zeolitowe produkowane są z krzemianów. Mają dużą zdolność do pochłaniania moczu i neutralizowania zapachów, a także przeciwdziałają rozwojowi bakterii.
Żwirek sepiolitowy
Taki żwirek nie zbryla się. Z kuwety trzeba usuwać tylko kał, a co parę dni – cały żwirek. Nie wolno wyrzucać go do toalety. Występuje w wersji bezzapachowej lub aromatyzowanej.
Żwirek kukurydziany
To, podobnie jak żwirek drewniany, podłoże biodegradowalne. Ponadto, słabo przyczepia się do łapek i dobrze chłonie zapachy. Zbryla się pod wpływem kontaktu z wilgocią, a powstałe w ten sposób grudki można wyrzucać do toalety.
Najczęściej pojawiające się pytania
Stosowanie żwirku dla kotów może nieść za sobą szereg wątpliwości, które warto rozwiać zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj podłoża do kuwety.
Odpowiadamy więc na najczęściej pojawiające się pytania.
Jaki żwirek dla małego kota?
Małemu kociakowi najlepiej kupić na początek żwirek drewniany. Nie zaleca się stosowania w tym przypadku żwirku bentonitowego. Kotek może chcieć spróbować, jak smakuje, a skutki tego będą opłakane – pamiętajmy, że w kontakcie z wilgocią bentonit zmienia się w twardą bryłę. Z kolei żwirek silikonowy może zniechęcić kociaka do załatwiania się w kuwetę – jest dość twardy i szeleści pod łapkami…
Jaki żwirek dla kotów długowłosych?
Dla kota długowłosego najlepiej zaopatrzyć się w żwirek zbrylający i taki, który nie będzie się przyczepiał do sierści. Zaleca się tu więc żwirek silikonowy.
Ile sypać żwirku do kuwety?
Choć zalecenia producenta mogą się różnić w tym względzie, przyjmuje się, że warstwa żwirku w kuwecie o grubości 4 – 6 cm jest optymalna.
Jak często wymieniać żwirek w kuwecie?
Częstotliwość wymiany żwirku zależy od rodzaju podłoża:
- Żwirek silikonowy należy zmienić, gdy granulki zmienią kolor z przezroczystego na żółty.
- Drewniany żwirek w postaci wałeczków zmieniamy wtedy, gdy około 1/3 warstwy stanowią trociny (które, jak pamiętamy, świadczą o tym, że zostały zmoczone).
- W pozostałych przypadkach zmieniamy żwirek na świeży, kiedy grubość warstwy żwirku zmniejszy się do około 2 cm lub też, gdy zaczyna się unosić nad kuwetą brzydki zapach.
Czy żwirek silikonowy można wyrzucać do toalety?
W większości przypadków nie zaleca się wyrzucania zawartości kuwety ze żwirkiem silikonowym do toalety. Można jednak wyrzucać do niej stałe odchody z kuwety (nawet, jeśli zawierają kryształki czy kulki). W sklepach znajdziemy też żwirki silikonowe, które można wyrzucać bezpiecznie do toalety – zależy to od producenta.
Gdzie kupić żwirek dla kota?
Żwirek dla kota kupimy oczywiście w każdym sklepie zoologicznym, zarówno stacjonarnym, jak i działającym online. Na szczęście, nawet w przypadku nagłej potrzeby zakupu żwirku, możemy być pewni, że dostaniemy go w pobliskim sklepie. Żwirki oferują bowiem też znane sieci supermarketów, jak Lidl, Biedronka, Carrefour, Auchan czy Kaufland. Znajdziemy je też w drogerii Rossmann.
Producenci i cena żwirku dla kota
Popularni producenci żwirków dla kotów to między innymi Benek, Pinio, Cat’s Best, Hilton, Pigwa, Bazyl i Higio. Ile kosztuje żwirek dla kota? Za worek żwirku bentonitowego o wadze 5 kg zapłacimy już około 6 złotych. Cena takiego samego worka samozbrylającego się żwirku kukurydzianego to około 100 złotych.
Z jakiego żwirku korzystacie, a raczej Wasi koci przyjaciele?
Dajcie znać w komentarzach jaki rodzaj żwirku sprawdza się u Was najlepiej.