Trawa dla kota

0
962

Trawa dla kota jest ważniejsza niż sądzimy. Każdy właściciel czworonoga powinien zdawać sobie sprawę z jej znaczenia dla samopoczucia i zdrowia czworonożnego pupila. Koty wychodzące doskonale radzą sobie same, co często możemy zaobserwować: widząc naszych podopiecznych, skubiących trawę, czasem śmiejemy się i żartobliwie nazywamy zwierzę krówką, tymczasem te inteligentne stworzenia doskonale wiedzą, co robią. Jeśli mamy koty niewychodzące, im również warto zapewnić ten niedoceniany składnik.

Jesteście ciekawi, jakie właściwości ma trawa dla kota i dlaczego zwierzaki chętnie uzupełniają nią swoją dietę? A może nie wiecie, jaki produkt wybrać dla Waszego pupila? W takim razie jesteście w dobrych rękach! W naszym poradniku odpowiadamy na wszystkie nurtujące właścicieli pytania.

Dlaczego koty jedzą trawę?

Każdy wie, że podstawą diety naszego czworonożnego przyjaciela powinno być mięso. A jednak, zwierzaki z jakiegoś powodu sięgają po trawę dla kota, wywołując tym konsternację u swych właścicieli. Tymczasem to całkiem normalna sprawa. Nie obawiajmy się, że kot je trawę z powodu problemów zdrowotnych czy behawioralnych – po prostu dostarcza on sobie dodatkową dawkę witamin, reguluje procesy trawienne i oczyszcza swój organizm z niepożądanych substancji.

Trawa dla kota
Trawa dla kota / Jaka najlepsza? Gdzie kupić? Opinie, cena i ranking

Składniki trawy dla kota

Jakich konkretnie witamin i minerałów dostarcza spożywanie trawy dla kota? Wszystko zależy od gatunku rośliny, jednak najczęściej zwierzęta w ten sposób dostarczają sobie niacyny, kwasu foliowego, witaminy A i D. Niektóre teorie mówią także o białku i chlorofilu. Wszystkie te składniki, jak i w przypadku ludzi, sprzyjają odporności, zapobiegają infekcjom, niedokrwistości, problemom ze strony układu nerwowego czy skóry.

Zobacz też drapak dla kota.

Oprócz tego, trawa dla kota wykorzystywana jest przez zwierzęta, by pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji, które mogłyby doprowadzić do zatrucia. Dzieje się tak, ponieważ spożywana w dużych ilościach powoduje wymioty. Choć właściciel może się ich bać, nie są niczym złym – kot często spożywa trawę, dążąc do nich instynktownie, gdy w jego żołądku znajduje się coś, co mogłoby zaszkodzić zdrowiu.

Jaką trawę dla kota kupić i wybrać?

By znaleźć najlepszą trawę dla kota, trzeba wziąć pod uwagę różne uwarunkowania. Nasz poradnik zakupowy dedykujemy przede wszystkim właścicielom czworonogów niewychodzących, gdyż te, które swobodnie poruszają się poza domem, same wybiorą odpowiednie rośliny dla siebie. Tymczasem naszym milusińskim w mieszkaniu powinniśmy zapewnić trawę dla kota w doniczce.

Jakie nasiona trawy wybrać? Podczas zakupów powinniśmy brać pod uwagę:

  1. Gatunek,
  2. Źdźbła,
  3. Sposób uprawy,
  4. Podłoże.
Jaka Trawa dla kota
Jaka Trawa dla kota najlepsza? Gdzie kupić? Opinie, cena i ranking

Gatunki trawy dla kota

Decydując się na uprawę trawy dla kota, chcemy dla niego jak najlepiej, dlatego warto wiedzieć, które gatunki są najbardziej pożądane, a które mogą być szkodliwe. Idealnym rozwiązaniem jest gotowa mieszanka trawy dla kota, w której znajdziemy tylko bezpieczne rośliny – znajdziemy ją w renomowanych sklepach zoologicznych.

Sprawdź też gdzie kupić furminator dla kota.

Co wchodzi w jej skład? W poczet najlepszych traw dla kota możemy zaliczyć między innymi jęczmień, żyto, owies, perz, kupkówkę pospolitą. Oprócz tego, możemy urozmaicić dietę kota świeżymi ziołami, na przykład pietruszką, miętą, bazylią, oregano czy koprem włoskim.

Jakich gatunków trawy dla kota unikać? Czasem w mieszankach możemy znaleźć pszenicę – choć same źdźbła nie szkodzą zwierzęciu, warto wiedzieć, że nie powinno ono spożywać ziaren, a o to czasem nietrudno. Oprócz tego, odradzamy ciborowate, a także często polecane papirusy, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w domu pali się papierosy. Sama roślina jest bezpieczna, jednak ma ona tendencję do pochłaniania i magazynowania szkodliwych substancji z otoczenia.

Źdźbła trawy dla kota

Trawa dla kota nie może zagrażać jego bezpieczeństwu. Zwłaszcza źdźbła o ostrych krawędziach i szpiczastym zakończeniu sprzyjają skaleczeniom języka i jamy ustnej zwierzęcia. Zbyt twarde źdźbła natomiast powodują, że trawa dla kota może się wbijać w początkowy odcinek układu pokarmowego. W takim przypadku mogą występować krwawe wymioty, krztuszenie się i inne niepokojące objawy, a ciało obce często trzeba wyjmować u weterynarza endoskopem.

Uprawa trawy dla kota

W uprawie dobrej trawy dla kota nie ma nic skomplikowanego. Zazwyczaj w skład najlepszych mieszanek wchodzą gatunki szybko rosnące i niewymagające wyjątkowo starannej pielęgnacji. Wystarczy je wysiać, zapewnić optymalną temperaturę i codziennie podlewać, a już po kilku dniach pojawią się źdźbła. Wtedy stawiamy doniczkę w miejscu łatwo dostępnym dla naszego futrzaka.

Kiedy widzimy, że trawa dla kota ma coraz gorszą kondycję pomimo regularnego podlewania, czas na jej wymianę. W tym celu wysiejmy nową w innej doniczce, starą pozostawiając w mieszkaniu na tyle długo, by kot nie miał przerwy w swobodnym dostępie do trawy.

Trawa dla kota a podłoże

Przy uprawie najlepszej trawy dla kota ważny jest nie tylko jej rodzaj, ale także podłoże, na którym ją zasadzimy. Najlepiej użyć do tego świeżej ziemi, bez nawozów i sztucznych substancji. Unikajmy podłoża, które jest zapleśniałe lub nieprzyjemnie pachnie – zarówno gdy sami wysiewamy trawę dla kota, jak i gdy kupujemy gotową, w doniczce.

Jak wybrać dobry lokalizator GPS dla kota?

Jaka trawa dla kota jest najlepsza?

Podsumowując – dobra trawa dla kota jest cennym składnikiem w jego diecie, który pozwala utrzymać równowagę w działaniu układu pokarmowego i zapewnić wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy. Musi być jednak odpowiednio dobrana. Najlepiej sięgajmy po rekomendowane przez renomowane sklepy zoologiczne mieszanki, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, nie bójmy się skonsultować tego z weterynarzem.

Najlepsza Trawa dla kota
Najlepsza Trawa dla kota

Gdzie kupić trawę dla kota?

Mieszankę trawy dla kota najłatwiej znaleźć w sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. By samodzielnie skomponować odpowiednie gatunki w sklepie ogrodniczym, powinniśmy najpierw zasięgnąć nieco wiedzy. Do popularnych producentów trawy dla kota należą na przykład Vitakraft, Fit Fresh, Super Benek i inni.

Cena trawy dla kota

Czy trawa dla kota jest droga? Na szczęście nie. Nie uwzględniając ceny doniczki i ziemi, zapłacimy za nią od 3 do 15 zł za opakowanie nasion, w zależności od producenta oraz ilości. Gotowa doniczka z wyrośniętą trawą kosztuje około 10-15 zł, natomiast kompletny zestaw do uprawy z hydrożelem kupimy za 30-50 zł.

Sprawdź najlepsze szelki dla kota.

Trawa dla kota – opinie

Czy Wasze pupile również uważają ją za przysmak? Jak często po nią sięgacie? A może dopiero zamierzacie spróbować, jak zadziała na zdrowie Waszego futrzaka? Niecierpliwie czekamy, aż w sekcji komentarzy pojawią się opinie o trawie dla kota.

Trawa dla kota / Ranking najlepszych

Jeśli właśnie poszukujecie sprawdzonych, bezpiecznych rozwiązań, przychodzimy z pomocą – a konkretnie z rankingiem najlepszych traw dla kota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here