Trudna sprawa, trzeba nauczyć kota chodzić na smyczy. Trudna, ale nie niemożliwa.
Dużym ułatwieniem w całym przedsięwzięciu mogą być specjalne szelki dla kota.
Szelki, uprząż czy puszorek dla kota?
Wszystkie trzy wymienione w tytule nazwy używane są zamiennie i oznaczają to samo: nieocenioną pomoc w wyprowadzaniu kota na spacer. Warto wiedzieć, że zwykła obroża może nie tylko być bardzo niewygodna dla kota – może go nawet podduszać.
Jakie szelki dla kota wybrać i kupić?
Najczęściej spotyka się w sklepach szelki wykonane z nylonu. To materiał niezwykle wytrzymały, a przy tym odpowiednio elastyczny. Uprzęże dla kotów produkowane są także z miękkiej, naturalnej skóry oraz z bawełny. Dokonując wyboru szelek należy pamiętać przede wszystkim o tym, by idealnie przylegały do ciała zwierzęcia oraz by były lekkie – dlatego skórzane prawdopodobnie nie sprawdzą się w przypadku małego kota.
Najpopularniejsze szelki dla kotów
Rozmiar szelek
Trudno sugerować się rozmiarami podawanymi przez producentów – każda firma ma zwykle swoje oznaczenia. Dlatego zanim udamy się do sklepu zoologicznego, warto zmierzyć naszego pupila.

Jakie wymiary pobrać?
Będziemy potrzebować obwód jego szyi oraz długość od nosa do nasady ogona. Poza tym, mierzymy obwód klatki piersiowej kota oraz obwód brzucha w najszerszym miejscu. Dobrze jest też znać długość łapek naszego pupila.
Idealny model, czyli jak wybrać najlepsze szelki dla naszego kota?
Na polskim rynku znajdziemy następujące modele uprzęży dla kotów:
- Klasyczne szelki dla kota. Składają się z trzech pasków: jeden zakłada się na szyi, drugi przy łopatkach, a trzeci stanowi ich połączenie. Nadają się dla spokojnych kotów. Są praktyczne i wytrzymałe.
- Pełna uprząż z otworami na łapki, zapinana na plecach. Dzięki temu, że ciężar rozkłada się na całe ciało, nie nadwyręża odcinka szyjnego. Wielkość takiej uprzęży można regulować, a ponadto jest wygodna i lekka.
- Szelki norweskie dla kota (rzadko spotkane w polskich sklepach). Przypominają budową klasyczne szelki dla kota, jednak zawierają dodatkowy pasek pod brzuchem, który częściowo odciąża szyję.
Przydatne funkcje w puszorkach
Szelki dla kotów mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, które mają za zadanie nie tylko sprawić, by kot je polubił (no, choćby tolerował). Mogą też znacznie ułatwić życie samemu właścicielowi.

O jakich udogodnieniach mowa?
- Podbicie z miękkiej pianki,
- Regulacja pasków,
- Świecąca w ciemności powierzchnia,
- Mechanizm rozpinający szelki w razie awaryjnej sytuacji,
- Dołączona do zestawu smycz pozwalająca na przypięcie kota w samochodzie.
Tu mała uwaga: zatrzaski szelek samochodowych dla kotów dostosowane są do zapięć wybranych marek samochodów.
Obroża czy szelki dla kota?
Jeśli już podjęliśmy decyzję o tym, że chcemy wyprowadzać naszego zwierzaka na smyczy, lepiej od razu kupić szelki, nie obrożę.
Dlaczego?
Istnieje ku temu kilka dobrych powodów.
Po pierwsze, uprząż nie dusi kota, nawet jeśli ten mocno ciągnie – siła rozkłada się na całe ciało. Po drugie, awaryjny mechanizm rozpinający zapewnia futrzakowi większe bezpieczeństwo.
(A przy okazji, czy wiedzieliście, że ten mechanizm niezbyt często się przydaje? Oczyma wyobraźni już widzimy nasze biedactwo zawieszone na wystającej gałęzi, gdy tymczasem takie „zawieszenia” zdarzają się niezwykle rzadko).
Wracając jednak do tematu.
Z szelek kot nie wysunie się tak łatwo jak z obroży. Prawdę mówiąc, z dobrze dopasowanej uprzęży nie powinien się w ogóle wydostać.
Szelki dla kota na Ceneo.pl | Aktualna cena |
Jak założyć kotu szelki?
Na pewno nie od razu po zakupie. Warto położyć szelki w pobliżu legowiska kota, aby się z nimi wstępnie oswoił. Dopiero kolejny etap to
założenie szelek.
Ale nie, jeszcze nie wychodzimy z kotem na spacer.
Pozwólmy mu w nich pochodzić w domu. Po jakimś czasie możemy dopiąć smycz i zacząć uczyć kota chodzić w szelkach na zewnątrz.
Instrukcja zakładania szelek:
1. Bierzemy kota na kolana i wkładamy jego łapki do otworów.
2. Teraz pora na włożenie główki.
3. Zapinamy uprząż.
Jeśli się udało bez buntu, możemy uważać się za szczęściarzy.
Poniżej rekomendujemy zobaczyć film obrazujący kota w szelkach : )
Dajcie znać w komentarzach swoje przygody z zakładaniem kotom szelek.
Producenci i cena szelek dla kotów
Popularni producenci szelek dla kotów to między innymi Trixie, Zolux, Hunter, Chaba czy Dingo. Cena najtańszych uprzęży to zaledwie 10 złotych. Najdroższe modele mogą osiągać cenę niemal 100 złotych.
Hahhaha, szkoda, że nie widać na filmie, jak dziewczynka zakłada szelki kotu:D Ale imię ma futrzak wyborne:D
Widziałam, że szelki dla kotów firmy Puppia mają z przodu taką szerszą część. Tak myślę, że moze faktycznie lepiej się trzymają, ale może ktoś tutaj miał takie i mógłby podzielić się doświadczeniem?