Koń i kot

0
720

Koń i kot to duet, który nie wydaje się zbyt oczywisty. Konie to pełne oddania, przyjazne i towarzyskie zwierzęta, tymczasem koty cieszą się opinią samotników. Zupełnie niesłusznie, bo choć miauczący przyjaciele raczej nie wchodzą w stada, to przyjaźń międzygatunkowa jest jak najbardziej możliwa.

Historie przyjaźni konia i kota bywają zabawne, śmieszne, dziwne, ale też wzruszające, a nawet smutne. My skupimy się dziś na tych pozytywnych, fundując Wam zastrzyk dobrego humoru na resztę dnia.

Koń i kot w przeszłości

Przyjaźń międzygatunkowa nie jest „wymysłem naszych czasów”, czy też charakterystycznym dla nowoczesnych standardów przypisywaniem ludzkich cech zwierzętom, jak podnoszą niektórzy. Okazuje się, że swoją historią przyjaźń konia i kota sięga setki lat wstecz.

Jak myślicie, który z tych gatunków został udomowiony pierwszy? Okazuje się, że koń zaczął swoją współpracę z człowiekiem około 5500 lat temu, a na terenach europejskich jeszcze później, bo 4500 lat temu. Udomowienie kota tymczasem miało miejsce około 9500 lat temu, co oznacza, że to uważane za nietowarzyskie i niezdolne do miłości zwierzę towarzyszy człowiekowi znacznie dłużej.

Historia przyjaźni koni i kotów

Jak widzicie, koń i kot towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Ale jak to się stało, że między tymi dwoma gatunkami często zawiązuje się przyjaźń? Rozwiązanie jest bardzo proste: kotów dawniej nie traktowano jak członków rodziny, lecz jak czworonożnych pracowników, których zadaniem było pozbywanie się myszy i szczurów.

Biorąc pod uwagę fakt, że w stajniach często zalegało zboże i resztki, te małe ssaki pojawiały się tam regularnie. By się ich pozbyć, wysyłano futrzaki, i tak zawiązywały się pierwsze przyjaźnie konia i kota. Ich pozostałości można dostrzec na zabytkowych obrazach z XVIII i XIX wieku: koń i kot to temat dzieł między innymi Franka Harta, Edwina Browna czy Diany Thorne.

Dlaczego koń i kot się przyjaźnią?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak to się dzieje, że koń i kot nawiązują bliższe relacje. Duże znaczenie z pewnością mają indywidualne cechy charakteru zwierząt. Konie to z reguły stworzenia ciekawskie i przyjaźnie nastawione, co podzielają niektóre koty. Poza tym, w grę wchodzą także korzyści, szczególnie w przypadku konia i kota mieszkających w jednej stajni: mały futrzak pozbywa się szczurów i myszy, a w zamian może liczyć na ciepło ciała konia.

Koń i kot
Koń i kot

Koń i kot – przyjaźń w praktyce

Po czym możemy poznać, że koń i kot się przyjaźnią? Zwierzęta chętnie przebywają ze sobą, wąchają się, a nawet okazują sobie czułość poprzez łaszenie się, lizanie, przytulanie, wzajemne „głaskanie”. Zobaczcie na poniższym filmie przykład konia okazującego czułość kotu.

Koń i kot, czyli Morris i Champy

Morris i Champy są jednym z przykładów przyjaźni między koniem i kotem. Należące do Jennifer Boyle zwierzęta podbijają Internet, a nagrania pokazujące ich razem zyskują miliony wyświetleń. Ta parka uwielbia wspólne przejażdżki, spacery i drzemki, a nawet posiłki. Zobaczcie ich niewiarygodną miłość na poniższym filmie .

Koń i kot od pierwszych dni

Przyjaźń między koniem i kotem potrzebuje czasu, by się nawiązać. Siłą rzeczy, zwierzęta, które nie są nauczone obcowania z innym gatunkiem, mogą mieć z tym problem, dlatego większość chwytających za serce historii dotyczy zwierząt, które spotkały się już w młodym wieku.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak niedawno narodzony źrebak, popychany ciekawością, tworzy pierwszą nić porozumienia z miauczącym przyjacielem.

To nagranie również pokazuje, jak uczucie między koniem i kotem dopiero zaczyna się pojawiać, ale czułość, którą okazują sobie zwierzęta, jest godna pozazdroszczenia.

Kocie przejażdżki konno

Trzeba przyznać, że każdy koń i kot stanowią pocieszną parę. Jednak najciekawszym widokiem, związanym z ich przyjaźnią, są przejażdżki, które mniejszy ssak urządza sobie na grzbiecie większego. To niesamowite, jak koty bez trudu zachowują równowagę i komfort pomimo braku jakiegokolwiek sprzętu jeździeckiego, który potrzebowalibyśmy my, ludzie. Podobnie sprawa ma się jeśli idzie o sprzęt dla konia.

Poniższy film, pokazujący konne przejażdżki słodkiego kociaka, z pewnością poprawi Wam humor!

Przyjaźń międzygatunkowa – nie tylko koń i kot

Przyjaźń międzygarunkowa to nie tak rzadkie zjawisko w świecie zwierząt, jak mogłoby się wydawać. Historie o czworonożnych mamach, przygarniających maluszku zupełnie innego gatunku, nie wspominając już o gromadzie, chwytają nas za serce i powodują niemało wzruszeń. Filmy z psami wychowującymi kurczaki czy wspólną zabawą małp i kaczek zdobywają miliony wyświetleń.

Więcej o przyjaźni międzygatunkowej dowiecie się z poniższego filmu, w którym rolę specjalisty pełni Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

Inne przyjaźnie konia i kota

Znane na całym świecie są historie koni, przyjaźniących się z rozmaitymi zwierzętami. Jak już wspomnieliśmy, te ssaki pozostają niezwykle ciekawe świata, często ufne i przyjazne, a w dodatku właściciele koni nierzadko posiadają również inne zwierzęta, dlatego tak łatwo nawiązać im przyjaźń.

Przykłady? Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak mała kózka po raz pierwszy spotyka konia i już na tym etapie nawiązuje się między nimi łatwa do zauważenia więź.

Choć wydaje się, że ich predyspozycje za tym nie przemawiają, koty również nawiązują niezwykłe przyjaźnie międzygatunkowe. Jedną z najciekawszych możecie podziwiać na nagraniu poniżej – chodzi o więź kota z nosorożcem.

Z pewnością jest to jedyna w swoim rodzaju parka!

Koń i kot – podsumowanie

Wróćmy jeszcze na moment do tematu, który zainspirował nasz artykuł, czyli przyjaźni między koniem i kotem. To często spotykany duet nie tylko za granicą, ale także w naszym kraju, duet opierający się nie tylko na obopólnych korzyściach, lecz także miłości i wierności… Choć nie zawsze jest tak poważnie – bywa i wesoło.

Zresztą, zobaczcie sami.

Jesteśmy ciekawi, czy spotkaliście się kiedyś z przyjaźnią konia i kota, a może duet ten jest dla Was dużym zaskoczeniem? Znacie inne przykłady ciekawych przyjaźni międzygatunkowych, a może to Wasze zwierzęta taką nawiązały? Czekamy na Wasze historie w sekcji komentarzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here