Jeśli zastanawiasz się, czym czesać swojego czworonoga, jak rozczesać mu kołtuny lub po prostu, jak sprawić, by miał piękniejszą sierść, jesteś w dobrym miejscu.
Zacznijmy od podstaw.
Czym jest furminator?
Furminator to przyrząd z uchwytem zakończonym stalowym grzebieniem. Jego ząbki są wykonane ze stali nierdzewnej i ustawione są bardzo gęsto. Taka budowa umożliwia wyczesanie samego podszerstka kota, bez naruszania jego sierści okrywowej. Przyrząd ten jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości – wystarczy umyć go wodą z mydłem.
Jaki furminator dla kota wybrać i kupić?
Wybór odpowiedniego furminatora dla naszego kota uzależniamy przede wszystkim od wielkości naszego pupila. Warto też zwrócić uwagę na takie aspekty jak wygodny uchwyt przeciwdziałający ślizganiu się ręki czy możliwość usunięcia wyczesanego podszerstka jedynie poprzez naciśnięcie przycisku. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup przyrządu typu 2 w 1, w którym z jednej strony znajduje się furminator, a z drugiej – specjalne grabki pneumatyczne. Każdy furminator nadaje się do czesania kotów długowłosych jak i krótkowłosych.
Furminator dla kotów / Ranking
Jak działa i jak używać furminator dla kota?
Jakie efekty może przynieść systematyczne czesanie kota furminatorem? Możemy się spodziewać:
- zmniejszenia wypadania sierści u kota o 90%,
- usunięcia podściółki futra bez uszkodzenia włosa okrywowego,
- usunięcia drobinek, zanieczyszczeń i łupieżu, a także
- błyszczącej i zdrowej sierści, gdyż furminator doskonale rozprowadza po futrze naturalny tłuszcz skóry.
Dodatkowe korzyści z czesania kota furminatorem
Oczywiście, głównie chodzi nam o to, by kot nie gubił sierści po mieszkaniu i by miał piękną i zdrową sierść, jednak są jeszcze inne „efekty uboczne” czesania naszego pupila. Czesanie zapewnia kotu swego rodzaju masaż. W czasie takiego zabiegu pielęgnacyjnego mamy też okazję nawiązać z nim bliską więź. Jeśli będziemy mieli dużo szczęścia, to spotka nas też podczas wyczesywania pełne zadowolenia i aprobaty dla wykonywanego zabiegu – mruczenie.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?
Jak wspomnieliśmy, dobór odpowiedniego furminatora trzeba uzależnić od wielkości kota:
- Dla małych kotów o wadze nieprzekraczającej 4,5 kg, zarówno kotów krótkowłosych (syjamski, abisyński), jak i kotów długowłosych (angora turecka, kot birmański), warto zaopatrzyć się w furminator o długości krawędzi około 4,5 cm.
- Dla kotów większych, przekraczających wagę 4,5 kg, wybierzemy furminator o długości krawędzi około 7 cm. Dotyczy to zarówno kotów krótkowłosych (brytyjski, europejski), jak i kotów długowłosych (norweski leśny, pers, maine coon).
Jak często czesać kota?
Czesanie kota krótkowłosego furminatorem można powtarzać co tydzień lub co dwa tygodnie, w zależności od potrzeb. Koty długowłose wymagają codziennego czesania, a maine coony co dwa lub trzy dni. Najlepsze rezultaty uzyskamy, jeśli czynność tę będziemy przeprowadzać regularnie. Pamiętajmy jednak, by nie pozbawić kota zupełnie podszerstka.

W jaki sposób czesać kota?
Koty mają bardzo cienką i wrażliwą skórę i każde zbyt mocne pociągnięcie furminatorem może zniechęcić je do dalszych naszych zabiegów. Dlatego czesanie furminatorem powinno się odbywać w sposób możliwie delikatny. Czesanie kota krótkowłosego zaczynamy od… głaskania. Następnie przeczesujemy jego sierść w kierunku od głowy do tułowia. Na koniec poddajemy naszym zabiegom brzuch kota. W przypadku kotów długowłosych zaczynamy wyczesywanie od brzucha, a kończymy na grzbiecie i ogonie. Czeszemy naszego pupila zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Na poniższym filmie instruktażowym zobaczysz jak prawidłowo i właściwie wyczesać kota za pomocą furminatora (zgrzebła, szczotki):
Furminator czy trymer?
To często pojawiające się pytanie, dlatego warto w tym miejscu na nie odpowiedzieć. Jak już powiedzieliśmy, furminator służy do wyczesywania podszerstka. Natomiast trymer można wykorzystać zarówno do skracania sierści na całej długości, jak i usuwania kołtunów.
Furminator dla kota na Ceneo.pl | Aktualna cena |
Producenci i cena furminatorów dla kotów
Producenci furminatorów cieszący się obecnie największą popularnościa to między innymi Zolux, Trixie, FURminator i Vivog. Cena takiego przyrządu waha się w granicach od 20 do 160 złotych.
Słyszałam różne opinie o czesaniu kotów. Oczywiście pomijam te wystawowe, ja mam nierasowego, ale trochę skundlonego z jakimś długowłosym arystokratą:P Czy Wy czeszecie swoje nierasowce?
Ktoś mi może wytłumaczyć, jaka jest różnica, furminator a trymer?
Kociara, do usuwania kołtunów u kota, których nie da się już w żaden sposób rozczesać, będzie mógł być przydatny trymer. A furminator to do wyczesywania podszerstka, zanim się te kołtuny pojawią 🙂
Czy czesanie kotów krótkowłosych jest potrzebne?? Btw Kociara, chyba czytałyśmy ten sam bzdurny artykuł w necie, gdzie słów „trymer” i „furminator” używa się zamiennie (i jeszcze się stamtąd dowiedziałam, że trymer WYRYWA skołtunioną sierść :DDDD
Help! Jak używać furminatora dla kota, żeby w ogóle dał się chwilę poczesać? ;P