Drapak dla kota

5
5094

Drapak dla kota
Nowoczesne drapaki dla kota
Drapanie jest tak nierozłącznie związane z kotem jak mruczenie czy wylegiwanie się w słońcu. Nie ma sensu z nim walczyć ; )

Zamiast tego lepiej jest wybrać dobry drapak dla kota. Zapewni naszemu pieszczochowi miejsce, w którym będzie mógł dać upust swojej potrzebie drapania – bez uszczerbku dla naszych mebli i bez szkody dla naszych nerwów.

Jak w przypadku większości udogodnień dla kotów, trzeba jednak odpowiednio podejść nasze pupile, by zakup okazał się trafiony. Pomogą nam w tym sprawdzone sposoby, z kuszącą kocimiętką na czele.

Zrób to sam – czyli drapak dla kota DIY

Osoby z odrobiną chęci i dobrym pomysłem mogą pokusić się o samodzielne wykonanie drapaka. Choć w niektórych przypadkach „wykonanie” to duże słowo. Za drapak dla kota mogą bowiem służyć kawałek tektury, pieniek z korą, zawieszona u sufitu lina czy położona na podłodze deska.

Jeżeli jednak chcemy wyposażyć naszego pupila w drapak, który jednocześnie będzie ozdobą naszego salonu czy sypialni, warto poszukać czegoś w sklepie, bo wybór jest naprawdę ogromny i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

A przede wszystkim, dla swojego kota.

Jaki drapak dla kota wybrać i kupić?

Drapaki, jakie można znaleźć w sklepie możemy podzielić na drapaki poziome (maty) oraz drapaki pionowe (wiszące lub stojące). Ponadto, dla małych kotów oferowane są drapaki do 100 cm, dla średnich od 100 do 160 cm, a dla dużych kotów, jak na przykład Maine Coon, od 160 cm – mogą sięgać nawet sufitu. Ponadto, niektóre drapaki dla kotów są tak bogato wyposażone, że przypominają mini place zabaw.

Drapaki dla kotów / Ranking

Drapaki z trewna? Tunele, sznurki, maty…

Drapaki poziome to zwykle słupki owinięte ciasno sznurkiem sizalowym. W przypadku drapaków poziomych zamiast słupka mamy deskę lub matę z sizalu. Designerskie modele mogą zamiast takiego sznurka zawierać trawę morską. Domki dla kota z drapakiem najczęściej są drewniane lub wiklinowe. Miejsca do spania (i wylegiwania się) wyłożone są gąbką lub innymi miękkimi materiałami (a jakże!).

Wysoki drapak dla dużych kotów - Drapak dla kota mocowany do sufitu, na ścianę czy narożny
Wysoki drapak dla dużych kotów – Drapak dla kota mocowany do sufitu, na ścianę czy narożny

Drapaki wielofunkcyjne

Wiele modeli drapaków dla kota zawiera dodatkowe elementy i akcesoria, które z jednej strony mają zapewnić kotom wypoczynek i zabawę, a z drugiej – zachęcić je do drapania w wyznaczonych do tego miejscach.

Na jakie udogodnienia możemy liczyć?

 1. drapak z miejscem na rozsypanie kocimiętki,
 2. drapak tuba dla kota,
 3. drapak z półkami,
 4. drapak z hamakiem,
 5. drapak z legowiskiem,
 6. drapak z domkiem dla kota, a także całe
 7. drzewko z drapakiem dla kota.
Sizalowy drapaki dla kotówAktualna cena
Pluszowe drapaki dla kotówAktualna cena
Drewniane drapaki dla kotówAktualna cena

Sposoby montowania drapaków

Większe drapaczki dla kotów montowane są na różne sposoby, tak by uniknąć ich przewrócenia się. Jakie rodzaje drapaków znajdziemy w sklepach?

 • drapak dla kota na ścianę,
 • drapak dla kota mocowany do sufitu,
 • drapaki dla kota narożne.

Drapak dla dużego kota

Wbrew pozorom, posiadanie dużego kota nie musi od razu oznaczać kupowania wysokiego drapaka sięgającego sufitu. Jeśli nie chcemy poświęcać tak dużej przestrzeni na sam drapak, można pokusić się o taki, który pomieści naszego ogromnego pieszczocha, a jednocześnie będzie stabilny. Dobrym przykładem są tu drapaki – maty, drapaki w kształcie fali czy też przypominające położoną ósemkę. Istnieje też możliwość wykonania drapaka dla kota na zamówienie.

Niski drapak dla kota do 100 cmAktualna cena
Wysoki drapak dla kota od 161 cmAktualna cena

A jeśli już mówimy o bziku na punkcie kotów, warto wspomnieć…
o drapakach designerskich

Drapak tekturowy, kartonowy dla kota - Designerskie i nowoczesne drapaki dla kota z drewna lub z hamakiem
Drapak tekturowy, kartonowy dla kota – Designerskie i nowoczesne drapaki dla kota z drewna lub z hamakiem

Chyba każdy właściciel kota potrafi się zapomnieć w kupowaniu coraz to nowych zabawek czy akcesoriów dla swoich pupili. Producenci takich gadżetów, wychodząc naprzeciw tej nieokiełznanej chęci zaspokojenia wszystkich kocich (?) potrzeb oferują ekskluzywne i niezwykle pomysłowe drapaki:

 • designerskie drapaki dla kotów, kolorowe modele w kształcie liter,
 • drapaki w kształcie myszy lub psów (niechże sobie biedne kocię poużywa),
 • drapaki przypominające wyglądem wieżowce (przy których nasz rozkosznie wyciągający się Mruczek wygląda jak monstrum tratujące Nowy Jork),
 • drapak na płycie winylowej (mający zachęcić kota do skreczowania).

Producenci i cena drapaków dla kotów

Popularni producenci drapaków dla kotów to między innymi Trixie, Banana Leaf, Rufi, Hakan, My Kotty, Zolux, Armarkat czy CatWorks. Tani, tekturowy drapak kupimy już za 10 złotych. Cena najdroższych drapaków sięga nawet 1400 złotych. Wspomniane designerskie modele, które mogą stanowić ozdobę ekskluzywnego salonu, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

5 KOMENTARZE

 1. Chcę kupić drapak dla maine coona – czy ktoś może mi coś polecić? Podobno jeszcze oprócz samego drapaka ważne jest miejsce, w którym stoi – ktoś – coś?

 2. Najlepsze akcesorium dla mojego kota: karton rozłożony do wyrzucenia. Nic się nie zna:P
  Ale drapak mu kupię, bo trzecich firanek już nie będę kupować:)

 3. Mój kot, którego miałam kilka lat temu, upodobał sobie naszą kanapę i traktował ją jak drapak:/ Teraz kupuję tanie drapaki dla moich dwóch maluchów i stawiam je w różnych miejscach – z nadzieją, że nie zrobią tego samego, co ich poprzednik…

 4. czy – jeśli kot już jest dość stary (trudno powiedzieć, bo przygarnięty) i drapie tapczany i fotele, to jest jeszcze szansa, że się przestawi na drapaki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here