Koty to się potrafią urządzić. Jak dla psa, to buda. Jak dla kota – DOMEK. No dobrze, niekiedy też się go nazywa budą, ale rzadko i to z rozpędu. W każdym razie, taki domek dla kota to nie tylko przydatna (a często i konieczna) rzecz.
W sklepach znajdziemy domki, które mogą być prawdziwą ozdobą i dopełnieniem – zarówno aranżacji mieszkania, jak i naszego ogrodu. To dla właścicieli rozpieszczonych, domowych czworonogów. Ci, którym nie jest obojętny los wolno żyjących stworzeń (a często są to te same osoby), znajdą w naszym artykule nie tylko propozycje gotowych domków, ale też instrukcje, jak zrobić budę (a jednak!) dla kota.
Po co kotu domek?
Koty uwielbiają mieć święty spokój. A cóż może im go bardziej zapewnić niż specjalnie dla nich ustawiony domek?
Nie ma jednak co się łudzić.
Czasem trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby kot uznał nasz pomysł z domkiem za godny jego aprobaty. Ale jeśli już tak się stanie, nasz pupil będzie miał ciche, bezpieczne i spokojne miejsce do odpoczynku.
(Miejsce znacznie lepsze niż płaska misa z poduszką stojąca na szafie, jaką kiedyś upodobał sobie kot autorki niniejszego artykułu.)
Jaki domek dla kota wybrać i kupić?
Domki dla kotów domowych najczęściej pozwalają zwierzęciu zarówno na wygodny odpoczynek, jak i na zabawę. Niektóre z nich mają więcej niż jedno wejście lub też mogą mieć formę dwóch domków połączonych przejściem (tubą).
Popularne są też domki z drapakiem i dodatkowymi zabawkami. Z kolei w domkach do postawienia na zewnątrz mile widziany jest taras dla kota – do wylegiwania się na słońcu.
Domek dla kota domowego
Domki dla kotów do postawienia w domu mogą być wykonane w całości z obitej gąbki, z filcu, kartonu, drewna, wikliny lub tworzywa sztucznego. Na uwagę zasługują domki z plastiku – mogą być wykorzystywane zarówno jako kuweta w domu, jak i jako schronienie na zewnątrz.
Ciekawe – a do tego lekkie, wygodne i łatwe do utrzymania w czystości są też namiociki dla kotów (to te właśnie domki mogą się łączyć tubą i zawierać kilka wejść – to szczególna atrakcja, jeśli mamy co najmniej dwa koty lubiące się bawić ze sobą).
Dla szczególnie wymagających, choć nie wiadomo – właścicieli czy kotów – oferowane są domki w kształcie zamków.
Domki dla kotów wolno żyjących
Koty żyjące na wolności potrzebują bezpiecznego i ciepłego schronienia przede wszystkim zimą. Dlatego, jeśli nie jest nam obojętny ich los, warto pomyśleć o ocieplanym styropianem domku. Nie może on być zbyt duży, aby się szybko nie wyziębiał. Wystarczy, by kot mógł w nim wygodnie stanąć. Standardowe wymiary otworu wejściowego to 14 cm x 14 cm.
Jak zrobić domek dla kota?
Aby zrobić samemu ocieplaną budę dla kota (przepraszam, znowu ta buda), wystarczy zaopatrzyć się w karton, styropian, taśmę klejącą i folię lub ceratę. Oto, jak w kilku prostych krokach zrobić schronienie na zimę dla kota wolnożyjącego:
- Zaklejamy wybrany karton taśmą od góry i od dołu.
- Wycinamy otwór wejściowy i także zabezpieczamy go taśmą.
- Każdy bok kartonu oklejamy przyciętą odpowiednio płytą styropianową.
- Zabezpieczamy dodatkowo wejście taśmą, by woda nie dostała się pod styropian.
- Całą konstrukcję oklejamy ceratą lub grubą folią.
Do środka budki najlepiej jest włożyć duży kawałek polaru – nie wchłania wilgoci z powietrza i szybko schnie.
Gdzie najlepiej ustawić domek dla kota?
Domek najlepiej ustawić tam, gdzie kot najbardziej lubi przebywać. Zwiększamy wówczas szanse, że futrzak zaszczyci nasz zakup swoją akceptacją. Jeśli jednak jest to niemożliwe, warto pamiętać o kilku zasadach. Miejsce, w którym postawimy domek, nie może być przeciągów. Powinno być ono mało uczęszczane przez ludzi. Musi być zaciszne i bezpieczne.
Jeśli mimo spełnienia wszystkich tych – niepisanych, ale jednak stawianych przez koty – warunków, czworonóg nie akceptuje wybranego przez nas miejsca, pozostaje nam zwabić go do niego kocimiętką.
Producenci i cena domków dla kotów
Domki dla kotów znajdziemy w ofercie takich producentów jak Trixie, Vidal, Zooplus, Yarro czy Zeller. Za tekturowy domek dla kota zapłacimy zaledwie 20 złotych. Ceny domków z drapakami, wielopiętrowych i z dodatkowymi atrakcjami wahają się w granicach od 70 do 350 złotych. Cena drewnianego domku dla kota do postawienia na zewnątrz może sięgać od 80 do nawet 600 złotych.
A co Wy oraz Wasze koty myślicie o tego rodzaju domkach?
Dajcie znać w komentarzach.